2021

Český pohár F1E 2021

F1E all 2021 - výsledovky (pdf)
F1E juniors 2021 - výsledovky (pdf)


1. E-RESka na našem letišti

--- --- --- --- --- ---


Setkání modelů letadel (makety, velké modely) - Frýdek-Místek - 31.7.-1.8.2021
Hobby burza - Otrokovice - 11.7.2021

---


Provoz modelů od 1.1.2021

převzato z lomcovak.cz

1.ledna 2021 nás čekají změny v provozování modelů letadel. Pěkně a přehledně zpracované informace k této změně najdete na stránkách Klubu Leteckých modelářů České republiky.
Trochu jsem to zjednodušil a vypsal zde některé zásadní změny resp. pravidla, která budeme muset dodržovat od 1. ledna příštího roku, tak jak jsem je pochopil já osobně:
  1. Názvem dron jsou nazývány všechny bezpilotní prostředky tzn. i naše letouny. Z tohoto pohledu je i takový větroň, stejně jako vrtulník na spalovací motor, dronem.
  2. Jsou tři kategorie dronů; Otevřená, specifická a certifikovaná.
  3. Každý majitel dronu (tzn. i větroně), který spadá do některé ze tří výše uvedených kategorií, se musí registrovat na ÚCL-Úřadu pro civilní letectví. Registruje se tedy pilot, nikoliv stroj. Pokud jste členem SMČR tak tato registrace již byla provedena za Vás. Členům Svazu bylo tedy přiděleno „globální“ registrační číslo ÚCL. Tato výhoda bude platná pro členy SMČR do 31.12.2022 nebo do jejího zrušení. Toto ovšem platí za předpokladu, že letová váha Vašeho modelu je do 25kg tzn. náleží do Otevřené kategorie/podkategorie maximálně A3.
  4. Pokud jste členem SMČR a chcete provozovat multikoptéru (tzn. „opravdový“ dron), tak tuto globální registraci SMČR použít nemůžete. Musíte se na ÚCL zaregistrovat osobně. Bude Vám přiděleno jiné registrační číslo ÚCL.
  5. Od ledna 2021 byste měli své modely označit jak svojí licencí SMČR či FAI, tak globálním registračním číslem SMČR. Podrobnosti jsou vedeny na webu SMČR.
  6. Z Deklarace Svazu modelářů mimo jiné plyne, že max. výška modelu nad terénem může být 300m (očekávám, že pouze pro ČR). Jinak platí omezení výšky do 120m resp. 100m pro řízený okrsek letiště.
  7. Tato pravidla, a to znamená i registrace, jsou platná pro celou EU.


Důležité odkazy

Svaz modelářů České republiky/Klub Leteckých modelářů ČR

ÚCL-bezpilotní letouny

Registrace dronů

ŘLP České republiky-Létejte zodpovědně

Modelářský klub Aeroklub Hranice - modeláři Hranice

www.modelarihranice.ic.cz - modeláři Hranice